traque

Kullanım örnekleri

traque
hunt
icon arrow

hunt

Phonetic: "/hʌnt/"

Part Of Speech: noun


Definition: The act of hunting.


Definition: A hunting expedition.


Definition: An organization devoted to hunting, or the people belonging to it.


Definition: A pack of hunting dogs.

icon arrow

hunt

Phonetic: "/hʌnt/"

Part Of Speech: verb


Definition: To find or search for an animal in the wild with the intention of killing the animal for its meat or for sport.

Example: Her uncle will go out and hunt for deer, now that it is open season.


Definition: To try to find something; search (for).

Example: The little girl was hunting for shells on the beach.


Definition: To drive; to chase; with down, from, away, etc.

Example: He was hunted from the parish.


Definition: To use or manage (dogs, horses, etc.) in hunting.

Example: Did you hunt that pony last week?


Definition: To use or traverse in pursuit of game.

Example: He hunts the woods, or the country.


Definition: (bell-ringing) To move or shift the order of (a bell) in a regular course of changes.


Definition: (bell-ringing) To shift up and down in order regularly.


Definition: To be in a state of instability of movement or forced oscillation, as a governor which has a large movement of the balls for small change of load, an arc-lamp clutch mechanism which moves rapidly up and down with variations of current, etc.; also, to seesaw, as a pair of alternators working in parallel.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.