şeffaf folyo

Kullanım örnekleri

şeffaf folyo
transparent foil
icon arrow

transparent

Phonetic: "/tɹæn(t)sˈpæɹənt/"

Part Of Speech: adjective


Definition: (of a material or object) See-through, clear; having the property that light passes through it almost undisturbed, such that one can see through it clearly.

Example: The waters of the lake were transparent until the factory dumped waste there.


Definition: (of a system or organization) Open, public; having the property that theories and practices are publicly visible, thereby reducing the chance of corruption.


Definition: Obvious; readily apparent; easy to see or understand.

Example: His reasons for the decision were transparent.


Definition: Having the property of transparency, i.e. sufficiently accurate that the compressed result is perceptually indistinguishable from the uncompressed input.


Definition: Not noticeable because it happens automatically or in the background; invisible.

icon arrow

foil

Phonetic: "/fɔɪl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A very thin sheet of metal.


Definition: Thin aluminium/aluminum (or, formerly, tin) used for wrapping food.

Example: wrap the sandwich up in foil


Definition: A thin layer of metal put between a jewel and its setting to make it seem more brilliant.


Definition: (authorship) In literature, theatre/theater, etc., a character who helps emphasize the traits of the main character and who usually acts as an opponent or antagonist.


Definition: Anything that acts by contrast to emphasise the characteristics of something.


Definition: A very thin sword with a blunted (or foiled) tip


Definition: A thin, transparent plastic material on which marks are made and projected for the purposes of presentation. See transparency.


Definition: A stylized flower or leaf.


Definition: A hydrofoil.


Definition: An aerofoil/airfoil.

icon arrow

foil

Phonetic: "/fɔɪl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To cover or wrap with foil.

En İyi Tur-Eng Çevirmen

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.