reemplazo generacional

Kullanım örnekleri

reemplazo generacional
generation renewal
icon arrow

generation

Phonetic: "/ˌd͡ʒɛnəˈɹeɪʃən/"

Part Of Speech: noun


Definition: The fact of creating something, or bringing something into being; production, creation.


Definition: The act of creating a living creature or organism; procreation.


Definition: Race, family; breed.


Definition: A single step or stage in the succession of natural descent; a rank or degree in genealogy, the members of a family from the same parents, considered as a single unit.

Example: This is the book of the generations of Adam - Genesis 5:1


Definition: Descendants, progeny; offspring.


Definition: The average amount of time needed for children to grow up and have children of their own, generally considered to be a period of around thirty years, used as a measure of time.


Definition: A set stage in the development of computing or of a specific technology.


Definition: The formation or production of any geometrical magnitude, as a line, a surface, a solid, by the motion, in accordance with a mathematical law, of a point or a magnitude, by the motion of a point, of a surface by a line, a sphere by a semicircle, etc.

Example: the generation of a line or curve


Definition: A specific age range whose members can relate culturally to one another.

Example: Generation X grew up in the eighties, whereas the generation known as the millennials grew up in the nineties.


Definition: A version of a form of pop culture which differs from later or earlier versions.

Example: People sometimes dispute which generation of Star Trek is best, including the original and The Next Generation.


Definition: A copy of a recording made from an earlier copy and thus further degraded in quality.

icon arrow

renewal

Part Of Speech: noun


Definition: The act of renewing.


Definition: An offensive action made immediately after a parried one.

En İyi Tur-Eng Çevirmen

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!