viga

Kullanım örnekleri

viga
beam
icon arrow

beam

Phonetic: "/biːm/"

Part Of Speech: noun


Definition: Any large piece of timber or iron long in proportion to its thickness, and prepared for use.


Definition: One of the principal horizontal timbers of a building; one of the transverse members of a ship's frame on which the decks are laid — supported at the sides by knees in wooden ships and by stringers in steel ones.


Definition: The maximum width of a vessel (note that a vessel with a beam of 15 foot can also be said to be 15 foot abeam)

Example: This ship has more beam than that one.


Definition: The crossbar of a mechanical balance, from the ends of which the scales are suspended.


Definition: The principal stem of the antler of a deer.


Definition: The pole of a carriage or chariot.


Definition: A cylinder of wood, making part of a loom, on which weavers wind the warp before weaving and the cylinder on which the cloth is rolled, as it is woven.


Definition: The straight part or shank of an anchor.


Definition: The central bar of a plow, to which the handles and colter are secured, and to the end of which are attached the oxen or horses that draw it.


Definition: In steam engines, a heavy iron lever having an oscillating motion on a central axis, one end of which is connected with the piston rod from which it receives motion, and the other with the crank of the wheel shaft.


Definition: A ray or collection of approximately parallel rays emitted from the sun or other luminous body.

Example: a beam of energy


Definition: A ray; a gleam.

Example: a beam of hope, or of comfort


Definition: One of the long feathers in the wing of a hawk.


Definition: A horizontal bar which connects the stems of two or more notes to group them and to indicate metric value.


Definition: An elevated rectangular dirt pile used to cheaply build an elevated portion of a railway.

icon arrow

beam

Phonetic: "/biːm/"

Part Of Speech: verb


Definition: To emit beams of light; shine; radiate.

Example: to beam forth light


Definition: To smile broadly or especially cheerfully.


Definition: To furnish or supply with beams


Definition: To give the appearance of beams to.


Definition: To transmit matter or information via a high-tech wireless mechanism.

Example: Beam me up, Scotty; there's no intelligent life down here.


Definition: (currying) To stretch something (for example an animal hide) on a beam.


Definition: To put (something) on a beam


Definition: To connect (musical notes) with a beam, or thick line, in music notation.

Türkçe-İngilizce Şarkı Sözleri Çevirmeni

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!