doğayı korumak

Kullanım örnekleri

doğayı korumak
preserve the nature
icon arrow

preserve

Phonetic: "/pɹəˈzɜːv/"

Part Of Speech: noun


Definition: A sweet spread made of any of a variety of fruits.


Definition: A reservation, a nature preserve.


Definition: An activity with restricted access.

icon arrow

preserve

Phonetic: "/pɹəˈzɜːv/"

Part Of Speech: verb


Definition: To protect; to keep from harm or injury.

Example: Every people have the right to preserve its identity and culture.


Definition: To save from decay by the use of some preservative substance, such as sugar or salt; to season and prepare (fruits, meat, etc.) for storage.

Example: to preserve peaches or grapes


Definition: To maintain throughout; to keep intact.

Example: to preserve appearances; to preserve silence

icon arrow

the

Phonetic: "/ði/"

Part Of Speech: adverb


Definition: With a comparative or with more and a verb phrase, establishes a correlation with one or more other such comparatives.

Example: It looks weaker and weaker, the more I think about it.


Definition: With a comparative, and often with for it, indicates a result more like said comparative. This can be negated with none. See none the.

Example: I'm much the wiser for having had a difficult time like that.

icon arrow

nature

Phonetic: "/ˈnæɪ̯tʃə/"

Part Of Speech: noun


Definition: The natural world; that which consists of all things unaffected by or predating human technology, production, and design. (Compare ecosystem.)

Example: Nature never lies (i.e. tells untruths).


Definition: The innate characteristics of a thing. What something will tend by its own constitution, to be or do. Distinct from what might be expected or intended.


Definition: The summary of everything that has to do with biological, chemical and physical states and events in the physical universe.


Definition: Conformity to that which is natural, as distinguished from that which is artificial, or forced, or remote from actual experience.


Definition: Kind, sort; character; quality.


Definition: Physical constitution or existence; the vital powers; the natural life.


Definition: Natural affection or reverence.

icon arrow

nature

Phonetic: "/ˈnæɪ̯tʃə/"

Part Of Speech: verb


Definition: To endow with natural qualities.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.