retrajila

Kullanım örnekleri

retrajila
sequence
icon arrow

sequence

Phonetic: "/ˈsiːkwəns/"

Part Of Speech: noun


Definition: A set of things next to each other in a set order; a series


Definition: The state of being sequent or following; order of succession.

Example: Complete the listed tasks in sequence.


Definition: A series of musical phrases where a theme or melody is repeated, with some change each time, such as in pitch or length (example: opening of Beethoven's Fifth Symphony).


Definition: A musical composition used in some Catholic Masses between the readings. The most famous sequence is the Dies Irae (Day of Wrath) formerly used in funeral services.


Definition: An ordered list of objects, typically indexed with natural numbers.


Definition: A subsequent event; a consequence or result.


Definition: A series of shots that depict a single action or style in a film, television show etc.


Definition: A meld consisting of three or more cards of successive ranks in the same suit, such as the four, five and six of hearts.

icon arrow

sequence

Phonetic: "/ˈsiːkwəns/"

Part Of Speech: verb


Definition: To arrange in an order


Definition: To determine the order of things, especially of amino acids in a protein, or of bases in a nucleic acid


Definition: To produce (music) with a sequencer

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.